През последните години общините в Италия с най-критично намаляващо население и западаща инфраструктура и градска среда стартираха различни програми за продажба на жилища за едно евро.
И докато някои градове трудно срещат интерес сред купувачите, други се радват на успешни продажби, пише CNN.
След като отбеляза огромно търсене на предишните си продажби на жилища през 2019 г. и 2021 г., сицилианският град Самбука ди Сичилия се готви за трети етап на програмата, този път с начални цени от 3 евро.
„Чужденците се стичат, за да купуват нашите жилища, досега това е голям хит“, казва новоизбраният кмет Джузепе Качопо пред CNN. Той насърчава потенциалните купувачи в региона да посетят града и да разгледат около 12-те жилища, наскоро обявени за продажба.
„Моментът е идеален“, казва кметът. „Туристите и заинтересованите купувачи, които в момента са в Италия, както и тези, които планират пътуване през лятото, могат да дойдат да разгледат“.
Според Качопо наличните имоти в стария квартал Сарацин, са „структурно стабилни като продадените досега“, но се нуждаят от реставриране.
Самбука ди Сичилия влезе в световните заглавия през 2019 г., когато CNN пусна за продажба 16 жилища за едно евро. Две години по-късно градът предложи втора партида жилища за две евро.
Програмата е привлякла международни купувачи чак от Близкия изток и е съживила местната икономика с приток от 20 млн. евро, казва Качопо. Това включва оборот от новите търговски обекти, открити в града, и договорите със строители, архитекти, геодезисти, интериорни дизайнери и нотариуси.
„Двете партиди имоти, собственост на кметството, съживиха частния сектор на недвижимите имоти. Досега са продадени 250 къщи“, казва кметът.
Усилията на Самбука ди Сичилия да продаде запуснатите жилища се дължат до голяма степен на факта, че те са собственост на общината, която няма достатъчно средства за поддръжка.
Други обезлюдени италиански градове, като например средновековното село Патрика, разположено южно от Рим, опитаха да стартират подобни схеми, но трябваше да открият бившите собственици, за да получат разрешение да продадат празните им жилища.
Властите на Самбука ди Сичилия влизат във владение на изоставените къщи след земетресението в долината Белице през 1969 г. Природното бедствие принуждава местните жители да бягат, оставяйки след себе си празни домове.
„Тогавашното правителство на Рим одобри специален закон за възраждането на Самбука ди Сичилия, който предостави на кметството собственост върху изоставените къщи, така че можем да се разпореждаме с тях и няма междинни звена“, казва Качопо.
Така продажба е много по-бърза и не е необходимо властите да стават посредници между собственици и купувачи.