Младежите обръщат тенденцията



Наемането на имоти може да се превърне в една от най-важните тенденции, които ще оформят жилищния пазар през следващите години





Младите поколения са по-склонни да живеят под наем вместо да купят собствен имот. До този извод стигат анализаторите на една от водещите консултантски компании Colliers International в последния си доклад за пазара на жилища в Централна и Източна Европа.


Според доклада на компанията урбанизацията, недостигът на жилища и разрастващата се средна класа са основните двигатели на пазара на жилища в региона.



Нарастващи разходи



Нарастващите разходи за жилищни кредити показват, че част от населението не може да си позволи покупка на апартамент или не иска да се обвързва с дългосрочни кредитни задължения. Институционалният наем често е по-евтин от вноската по кредита и предлага много по-голяма сигурност и гъвкавост за хората.


Исторически погледнато, страните от ЦИЕ имат много силен пазар за покупка на жилищни имоти - значително по-висок от този в страните от Западна Европа, където наблюдаваме превес на дела на наемателите. Очаква се тази тенденция постепенно да се обърне в страните от ЦИЕ. По-младите поколения са склонни да предпочитат наем пред покупка. В тази връзка, наемането на имоти може да се превърне в една от най-важните тенденции, които ще оформят жилищния пазар през следващите години, отбелязват анализаторите на Colliers.



Чехия е лидер на пазара на жилища под наем



През 2023 г. се наблюдава значително увеличение на предлагането на жилища под наем в сравнение с 2021 и 2022 г. В България отчетеното увеличение е от 173% на годишна база. Страната ни е на четвърто място по този показател. Челните позиции се заемат от Унгария (+301%), Румъния (+244%), Полша (+217%).


Ако разгледаме наличностите от съществуващи имоти за отдаване под наем от предприемачи и инвеститори, Чехия заема водеща позиция с близо 62 500 единици (+10% спрямо 2021 г.), следвана от Полша с около 10 000 единици (+217% спрямо 2021 г.). През миналата година се наблюдаваше значително увеличение на предлагането и в страни като Унгария (+301%), Румъния (+244%), Словакия (+173%) и България (151 единици в рамките на последните две години).


Пазарът на частни студентски жилища отново набира скорост след забавянето по време на COVID пандемията. Като от шестте държави, обект на разглеждане в доклада, най-силно нарастване е отчетено в Чехия, Полша и Словакия.


"Пазарът на жилища под наем в ЦИЕ е по-слабо развит, отколкото в Западна Европа, а преобладаващата част от тях все още са собственост на частни лица или общини. През последните години се наблюдава разрастване на институционалния пазар на наеми в региона, особено в столиците Варшава, Прага, Будапеща и Букурещ, но също и в София и Братислава, макар и в по-малка степен. Регионалните пазари също започнаха да се разширяват, предимно в Полша и Чехия“, коментира Дорота Високинска-Куздра, Старши партньор Корпоративни финанси и жилищно строителство, Colliers."





Тъй като градовете в ЦИЕ продължават да растат, търсенето на жилища под наем в градските райони се увеличава. Много хора се преместват от провинцията в по-големите населени места в търсене на работа, образование и други възможности, което води до повишено търсене на апартаменти под наем.


Друг двигател на пазара на жилища в ЦИЕ е недостигът в предлагането, а оттам и нарастващият брой институционални инвеститори, като например частни фирми, фондове, както и тръстове за инвестиции в недвижими имоти, които започват да влагат средства в региона. Те са привлечени от относително ниските разходи и по-високата потенциална възвръщаемост в сравнение със Западна Европа, както и от нарастващото търсене на жилища под наем.


Продължаващата война в Украйна оказва значително влияние върху търсенето на жилища в региона на ЦИЕ, въпреки че степента на въздействие може да варира в зависимост от страната и нейното местоположение. Внезапното нарастване на населението в някои страни от ЦИЕ, предизвика увеличаване на търсенето на апартаменти под наем, особено в Румъния, Полша и Унгария. Макар да изглеждаше, че това ще бъде временно явление, то остава на високо равнище, което води до ограничена наличност на апартаменти и трайно високи наемни цени в големите градове. Очаква се тази тенденция да се запази в дългосрочен план, отбелязват от консултантската компания.


Източник: https://www.economic.bg/